> Knjižnica  > Savjeti
Savjeti

PRIRUČNIK ZA VJEŽBE PAŽNJE I KONCENTRACIJE

PRAVILA USPJEŠNOG UČENJA

1. Naglas čitaj tekst ili bilješke sa sata.

2. Označavaj tekst (npr. bojom novo gradivo, upitnikom ono što ne razumiješ, uskličnikom ono što je važno...).

3. Postavljaj pitanja vezana uz tekst (tko, što ,gdje, kada, zašto, kako?).

4. Redovito piši domaće zadaće.

5. Uči sa stankama (ako je lekcija velika, podijeli je na nekoliko dijelova, prije spavanja ponovi najvažnije).

6. Uči s razumijevanjem (razmišljaj o onome što učiš: čitaj, prepričaj, ponavljaj, zapisuj).

7. Prije početka ˝pravog˝ učenja upoznaj se s gradivom (pročitaj bilješke iz bilježnice, pogledaj sve slike,tablice,odgovori na pitanja na kraju lekcije- svojim riječima i naglas).

8. Kreni s učenjem poglavlje po poglavlje (nakon što pročitaš poglavlje, pokušaj ga prepričati svojim riječima, tek nakon što si naučio jedno poglavlje kreni na novo).

9. Koristi se mnemotehnikama (metode za olakašavanje pamćenja - verbalne,vizualne ili mješovite).

10. Koristi mentalne mape (shematski prikaz nekog gradiva) - Tony Buzan - Mentalne mape za klince.

7 NAČINA POBOLJŠANJA KONCENTRACIJE

1. Pokušaj napraviti centar za učenje, posebno mjesto za učenje - bez buke, igračaka ili ometanja.

2. Počni s kratkim periodima učenja. Povećaj vrijeme učenja pet do deset minuta svaki dan dok ne dostigneš svoj cilj.

3. Postavljaj male ciljeve i nagradi se kada ih dostigneš.

4. Potrudi se koliko god možeš da se zainteresiraš za temu. Ako je predmet dosadan surfaj na internetu o tome, pogledaj film o toj temi, pročitaj članak iz časopisa... Smisli pitanja koja ćeš postaviti profesoru.

5. Uči u ono doba dana kada ti to najbolje odgovara - ujutro ili navečer.

6. Aktivnost je važna. Vodi bilješke,podcrtavaj, zapisuj pitanja, čitaj naglas i sam sebi postavljaj pitanj,.

7. Ako počneš sanjariti - stani. Ustani, protegni se, pojedi jabuku - ili kratko odspavaj ako ti je doista potrebno.

« Travanj 2024 »

Osnovna škola Mladost Zagreb / Karamanov prilaz 3, HR-10000 Zagreb / www.os-mladost-zg.skole.hr / ured@os-mladost-zg.skole.hr